| Metric | Q4 2016 | Q3 2016 | Q4 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $93M | $13M | — | 609.1% | — |
| Op. Income | $43M | -$28M | — | 253.3% | — |
| Gross Margin | 46.1% | -206.1% | — | 252.3pp | — |
| Net Margin | 57.8% | -215.5% | — | 273.3pp | — |
| EPS (Diluted) | $1.11 | $-0.59 | — | 290.0% | — |
| Free Cash Flow | $40M | -$31M | — | 227.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $93M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $50M |
| Selling & Marketing | $600.7K |
| General & Administrative | -$411.0K |
| SG&A Expenses | $189.7K |
| Other Expenses | -$558.5K |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $50M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | $54M |
| Income Tax Expense | $192.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $54M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $54M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $54M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $120M |
| EBITDA | $55M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $93M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $43M |
| R&D Expenses | $50M |
| Selling & Marketing | $600.7K |
| General & Administrative | -$411.0K |
| SG&A Expenses | $189.7K |
| Other Expenses | -$558.5K |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $50M |
| OPERATING INCOME | $43M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | $54M |
| Income Tax Expense | $192.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $54M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $54M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $54M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $120M |
| EBITDA | $55M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $54M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $192.0K |
| Other Non-Cash Items | -$10M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $41M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $331.4K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$737.7K |
| Net Debt Issuance | -$9.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $902.8K |
| NET CASH FROM FINANCING | $893.4K |
| FREE CASH FLOW | $40M |
| Net Change in Cash | $50M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.1B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $27M |
| Inventory | $351.3K |
| Other Current Assets | $12M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $18M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $68M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $89M |
| TOTAL ASSETS | $1.3B |
| Account Payables | $37M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $83M |
| Other Current Liabilities | $70.3K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $122M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $252M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $7M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $259M |
| TOTAL LIABILITIES | $380M |
| Common Stock | $262M |
| Additional Paid-In Capital | $760M |
| Retained Earnings | -$131M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $888M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $888M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.3B |
| Total Debt | $73.8K |
| Net Debt | -$1.1B |