| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $75M | $163M | $149M | -54.1% | -49.7% |
| Op. Income | -$91M | -$55M | $39M | -67.3% | -334.9% |
| Gross Margin | 99.2% | 99.9% | 100.0% | -0.8pp | -0.8pp |
| Net Margin | -100.7% | -46.0% | -64.2% | -54.6pp | -36.4pp |
| EPS (Diluted) | $-1.16 | $-1.15 | $-1.46 | -1.0% | 20.8% |
| Free Cash Flow | -$178M | -$109M | -$235M | -63.5% | 24.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $75M |
| Cost of Revenue | $618.5K |
| GROSS PROFIT | $74M |
| R&D Expenses | $128M |
| Selling & Marketing | -$572.9K |
| General & Administrative | $42M |
| SG&A Expenses | $41M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $166M |
| Cost & Expenses | $166M |
| OPERATING INCOME | -$91M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | $16M |
| INCOME BEFORE TAX | -$75M |
| Income Tax Expense | $183.6K |
| Net Income from Continuing Ops | -$76M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$76M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$76M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$68M |
| EBITDA | -$58M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$76M |
| Depreciation & Amortization | $9M |
| Stock-Based Compensation | $22M |
| Deferred Income Tax | $183.6K |
| Other Non-Cash Items | -$20M |
| Change in Working Capital | -$96M |
| OPERATING CASH FLOW | -$160M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$235M |
| Sales/Maturities of Investments | $617M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | $364M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $178.9K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | -$178M |
| Net Change in Cash | $224M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3.3B |
| Short-Term Investments | $2.4B |
| Net Receivables | $148M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5.9B |
| PP&E (Net) | $145M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $70M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $150M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $369M |
| TOTAL ASSETS | $6.2B |
| Account Payables | $170M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $494M |
| Other Current Liabilities | $162.5K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $673M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $2.5B |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2.5B |
| TOTAL LIABILITIES | $3.2B |
| Common Stock | $341M |
| Additional Paid-In Capital | $3.2B |
| Retained Earnings | -$458M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$15M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $3.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.2B |
| Total Debt | $31M |
| Net Debt | -$3.3B |