| Metric | Q4 2024 | Q3 2024 | Q4 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | $6M | — | 6.1% | — |
| Op. Income | -$16M | -$13M | — | -25.3% | — |
| Gross Margin | -16.5% | -12.5% | — | -4.1pp | — |
| Net Margin | -687.6% | -222.5% | — | -465.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.57 | $-0.17 | — | -235.3% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $8M |
| GROSS PROFIT | -$1M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $22M |
| OPERATING INCOME | -$16M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$29M |
| INCOME BEFORE TAX | -$45M |
| Income Tax Expense | -$236.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$45M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$45M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$45M |
| D&A | $2M |
| EBIT | -$43M |
| EBITDA | -$41M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $623.0K |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $18M |
| PP&E (Net) | $6M |
| Goodwill | $28M |
| Intangible Assets | $35M |
| Long-Term Investments | $33M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $209.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $103M |
| TOTAL ASSETS | $121M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $4M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21M |
| Long-Term Debt | $67M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $86M |
| TOTAL LIABILITIES | $107M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $24M |
| Retained Earnings | -$368M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $7M |
| Minority Interest | $7M |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $121M |
| Total Debt | $74M |
| Net Debt | $60M |