| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $3M | — | $1M | — | 156.1% |
| Op. Income | $1M | — | $429.6K | — | 144.4% |
| Gross Margin | 39.3% | — | 50.2% | — | -10.9pp |
| Net Margin | 27.2% | — | 30.9% | — | -3.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | — | $0.02 | — | 131.6% |
| Free Cash Flow | $2M | — | -$54.8K | — | 3443.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $234.7K |
| SG&A Expenses | $234.7K |
| Other Expenses | $1.1K |
| Operating Expenses | $235.8K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11 |
| Other Income/Expenses | -$8 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $159.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $890.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $890.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $890.2K |
| D&A | $1.1K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $3M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $234.7K |
| SG&A Expenses | $234.7K |
| Other Expenses | $1.1K |
| Operating Expenses | $235.8K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11 |
| Other Income/Expenses | -$8 |
| INCOME BEFORE TAX | $1M |
| Income Tax Expense | $159.7K |
| Net Income from Continuing Ops | $890.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $890.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $890.2K |
| D&A | $1.1K |
| EBIT | $1M |
| EBITDA | $1M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $890.2K |
| Depreciation & Amortization | $1.1K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | $941.3K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | $1 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$957.5K |
| Other Financing Activities | -$662.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $212.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $222.7K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1M |
| PP&E (Net) | $838 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $838 |
| TOTAL ASSETS | $1M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $90.2K |
| Deferred Revenue | $847.2K |
| Other Current Liabilities | -$90.2K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $992 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $285.0K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$979 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $285.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $285.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$222.7K |