| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $4M | $3M | 1.3% | 29.0% |
| Op. Income | $994.0K | $395.0K | $692.0K | 151.6% | 43.6% |
| Gross Margin | 94.9% | 91.4% | 104.6% | 3.5pp | -9.7pp |
| Net Margin | 22.6% | 10.4% | 19.5% | 12.3pp | 3.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.29 | $0.13 | $0.19 | 123.1% | 52.6% |
| Free Cash Flow | $1M | $370.0K | $718.0K | 228.9% | 69.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $186.0K |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $22.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $488.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $994.0K |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $120.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $994.0K |
| Income Tax Expense | $164.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $830.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $830.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $830.0K |
| D&A | $676.0K |
| EBIT | $995.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $186.0K |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $22.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $488.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $994.0K |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $120.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $994.0K |
| Income Tax Expense | $164.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $830.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $830.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $830.0K |
| D&A | $676.0K |
| EBIT | $995.0K |
| EBITDA | $2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $830.0K |
| Depreciation & Amortization | $676.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$465.0K |
| Change in Working Capital | $201.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$25.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $8M |
| NET CASH FROM INVESTING | $11M |
| Net Debt Issuance | -$20M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$286.0K |
| Other Financing Activities | -$16M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$36M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | -$24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $30M |
| Short-Term Investments | $144M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $176M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $184M |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $206M |
| TOTAL ASSETS | $381M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $363M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $365M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $317.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $317.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $365M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $11M |
| Retained Earnings | $24M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$21M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $16M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $16M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $381M |
| Total Debt | $0 |
| Net Debt | -$30M |