| Metric | FY 2007 | Prior Q | FY 2006 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $20M | — | $20M | — | 0.5% |
| Op. Income | $4M | — | $3M | — | 3.9% |
| Gross Margin | 69.9% | — | 70.4% | — | -0.5pp |
| Net Margin | 13.9% | — | 13.7% | — | 0.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.93 | — | $0.92 | — | 1.1% |
| Free Cash Flow | $3M | — | $3M | — | 3.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $18M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $758.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $496.2K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $20M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $14M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $16M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $18M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $758.3K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $496.2K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $496.2K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$87.7K |
| Other Non-Cash Items | -$338.6K |
| Change in Working Capital | $191.7K |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$128.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$7M |
| Sales/Maturities of Investments | $25M |
| Other Investing Activities | -$6M |
| NET CASH FROM INVESTING | $12M |
| Net Debt Issuance | $10M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | -$22M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$13M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $16M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $278M |
| Tax Assets | $453.5K |
| Other Non-Current Assets | $11M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $292M |
| TOTAL ASSETS | $307M |
| Account Payables | $305.8K |
| Short-Term Debt | $502.5K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $253M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $254M |
| Long-Term Debt | $17M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $23M |
| TOTAL LIABILITIES | $278M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $12M |
| Retained Earnings | $16M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$433.6K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $30M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $30M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $307M |
| Total Debt | $18M |
| Net Debt | $4M |