| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $118M | $140M | $76M | -15.9% | 54.1% |
| Op. Income | -$42M | -$35M | -$52M | -19.7% | 18.7% |
| Gross Margin | 39.0% | 39.9% | 35.6% | -0.9pp | 3.4pp |
| Net Margin | -36.6% | -20.4% | -70.2% | -16.3pp | 33.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.26 | $-0.18 | $-0.35 | -44.4% | 25.7% |
| Free Cash Flow | -$30M | $60M | -$12M | -149.5% | -157.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $118M |
| Cost of Revenue | $72M |
| GROSS PROFIT | $46M |
| R&D Expenses | $23M |
| Selling & Marketing | $52M |
| General & Administrative | $13M |
| SG&A Expenses | $65M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $88M |
| Cost & Expenses | $160M |
| OPERATING INCOME | -$42M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$44M |
| Income Tax Expense | -$1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$43M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$43M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$43M |
| D&A | $6M |
| EBIT | -$42M |
| EBITDA | -$36M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$43M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$486.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$30M |
| Capital Expenditure | -$342.0K |
| Acquisitions (Net) | -$20M |
| Purchases of Investments | -$10M |
| Sales/Maturities of Investments | $30M |
| Other Investing Activities | $20M |
| NET CASH FROM INVESTING | $20M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $109.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $109.0K |
| FREE CASH FLOW | -$30M |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $168M |
| Short-Term Investments | $44M |
| Net Receivables | $74M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $332M |
| PP&E (Net) | $30M |
| Goodwill | -$284M |
| Intangible Assets | $745M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | -$3M |
| Other Non-Current Assets | $293M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $784M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $34M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $62M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $159M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $4M |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $22M |
| TOTAL LIABILITIES | $182M |
| Common Stock | $1.3B |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$366M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $935M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $935M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $19M |
| Net Debt | -$149M |