| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $245M | — | $136M | — | 79.9% |
| Op. Income | -$66M | — | $8M | — | -880.4% |
| Gross Margin | 37.3% | — | 31.9% | — | 5.4pp |
| Net Margin | -30.6% | — | 2.9% | — | -33.4pp |
| EPS (Diluted) | $-0.74 | — | $0.01 | — | -12642.4% |
| Free Cash Flow | $13M | — | $29M | — | -55.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $245M |
| Cost of Revenue | $154M |
| GROSS PROFIT | $91M |
| R&D Expenses | $30M |
| Selling & Marketing | $105M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $127M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $157M |
| Cost & Expenses | $311M |
| OPERATING INCOME | -$66M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$9M |
| INCOME BEFORE TAX | -$74M |
| Income Tax Expense | $705.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$75M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$75M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$75M |
| D&A | $331.0K |
| EBIT | -$66M |
| EBITDA | -$65M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$75M |
| Depreciation & Amortization | $331.0K |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | $116.0K |
| Other Non-Cash Items | $24.0K |
| Change in Working Capital | $78M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $17M |
| Purchases of Investments | -$120M |
| Sales/Maturities of Investments | $82M |
| Other Investing Activities | -$17M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$40M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $399M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | $374M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $449M |
| Short-Term Investments | $60M |
| Net Receivables | $106M |
| Inventory | $45M |
| Other Current Assets | $40M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $622M |
| PP&E (Net) | $23M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $197M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | -$199M |
| Other Non-Current Assets | $200M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $224M |
| TOTAL ASSETS | $846M |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $7M |
| Other Current Liabilities | $91M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $132M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $19M |
| TOTAL LIABILITIES | $150M |
| Common Stock | $824M |
| Additional Paid-In Capital | $824M |
| Retained Earnings | -$128M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$159.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $696M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $696M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $846M |
| Total Debt | $21M |
| Net Debt | -$427M |