| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | -$3M | $12M | $21M | -122.9% | -113.3% |
| Op. Income | -$6M | $8M | $18M | -167.4% | -131.2% |
| Gross Margin | 210.8% | 75.7% | 85.7% | 135.2pp | 125.2pp |
| Net Margin | 197.0% | 66.9% | 84.2% | 130.1pp | 112.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.33 | $0.48 | $1.06 | -168.8% | -131.1% |
| Free Cash Flow | -$56M | $43M | $12M | -229.5% | -564.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | -$3M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | -$6M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | -$393.0K |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$6M |
| Interest Income | $13M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$6M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$6M |
| EBITDA | -$6M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$6M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$49M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$56M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$68M |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$61M |
| Net Debt Issuance | $63M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$7M |
| Other Financing Activities | -$87.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $56M |
| FREE CASH FLOW | -$56M |
| Net Change in Cash | -$701.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $856.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $8M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $586M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $590M |
| TOTAL ASSETS | $597M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $80M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $84M |
| Long-Term Debt | $197M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $200M |
| TOTAL LIABILITIES | $284M |
| Common Stock | $34.0K |
| Additional Paid-In Capital | $391M |
| Retained Earnings | -$497.0K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | -$73M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $313M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $313M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $597M |
| Total Debt | $277M |
| Net Debt | $277M |