| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $14M | $36M | $16M | -60.1% | -6.7% |
| Op. Income | $12M | $33M | $12M | -63.0% | -1.6% |
| Gross Margin | 79.3% | 91.6% | 83.5% | -12.3pp | -4.2pp |
| Net Margin | 83.5% | 90.0% | 79.2% | -6.5pp | 4.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.71 | $1.91 | $0.77 | -62.8% | -7.8% |
| Free Cash Flow | -$6M | -$21M | $12M | 73.0% | -147.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | -$611.0K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $13M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $14M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $11M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | -$611.0K |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $13M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$29M |
| Change in Working Capital | $756.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$6M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$111M |
| Sales/Maturities of Investments | $17M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$94M |
| Net Debt Issuance | $15M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$7M |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $6M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | $601.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $7M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $577M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $580M |
| TOTAL ASSETS | $587M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $54M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $58M |
| Long-Term Debt | $197M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $205M |
| TOTAL LIABILITIES | $264M |
| Common Stock | $34.0K |
| Additional Paid-In Capital | $392M |
| Retained Earnings | $2M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $863.0K |
| Other Equity | -$72M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $324M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $324M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $587M |
| Total Debt | $251M |
| Net Debt | $250M |