| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $16M | $13M | $3M | 16.3% | 386.4% |
| Op. Income | $12M | $10M | $698.0K | 20.1% | 1662.6% |
| Gross Margin | 83.5% | 82.0% | 20.6% | 1.4pp | 62.9pp |
| Net Margin | 79.2% | 76.7% | 21.9% | 2.5pp | 57.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.77 | $0.65 | $0.05 | 18.5% | 1581.2% |
| Free Cash Flow | $12M | $9M | -$24M | 39.0% | 150.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $665.0K |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $16M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $665.0K |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $12M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $12M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $12M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | -$8M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$29M |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$26M |
| Net Debt Issuance | -$12M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$13M |
| FREE CASH FLOW | $12M |
| Net Change in Cash | -$915.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $452M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $453M |
| TOTAL ASSETS | $459M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $18M |
| Long-Term Debt | $192M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $194M |
| TOTAL LIABILITIES | $212M |
| Common Stock | $33.0K |
| Additional Paid-In Capital | $374M |
| Retained Earnings | -$59.0K |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$36M |
| Other Equity | -$91M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $247M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $247M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $459M |
| Total Debt | $208M |
| Net Debt | $207M |