| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $86M | $82M | $74M | 4.0% | 15.9% |
| Op. Income | -$39M | -$39M | -$33M | -1.1% | -18.4% |
| Gross Margin | 76.3% | 77.1% | 75.5% | -0.7pp | 0.8pp |
| Net Margin | -47.7% | -44.7% | -46.9% | -3.0pp | -0.8pp |
| EPS (Diluted) | $-0.82 | $-0.75 | $-0.72 | -9.3% | -13.9% |
| Free Cash Flow | -$35M | -$15M | -$38M | -134.1% | 7.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $86M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $65M |
| R&D Expenses | $31M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $62M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $104M |
| Cost & Expenses | $125M |
| OPERATING INCOME | -$39M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$40M |
| Income Tax Expense | $377.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$41M |
| D&A | $10M |
| EBIT | -$37M |
| EBITDA | -$27M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$41M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $11M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $8M |
| Change in Working Capital | -$22M |
| OPERATING CASH FLOW | -$34M |
| Capital Expenditure | -$968.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$49M |
| Sales/Maturities of Investments | $22M |
| Other Investing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | -$197.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $13M |
| FREE CASH FLOW | -$35M |
| Net Change in Cash | -$51M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $42M |
| Short-Term Investments | $230M |
| Net Receivables | $47M |
| Inventory | $50M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $389M |
| PP&E (Net) | $172M |
| Goodwill | $66M |
| Intangible Assets | $282M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $545M |
| TOTAL ASSETS | $933M |
| Account Payables | $13M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $12M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $72M |
| Long-Term Debt | $283M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $7M |
| Other Non-Current Liabilities | $20M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $410M |
| TOTAL LIABILITIES | $483M |
| Common Stock | $50.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.1B |
| Retained Earnings | -$640M |
| Treasury Stock | -$132.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $451M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $451M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $933M |
| Total Debt | $384M |
| Net Debt | $341M |