| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $76M | $64M | $73M | 18.3% | 4.1% |
| Op. Income | $3M | $13M | $6M | -77.4% | -52.6% |
| Gross Margin | 38.2% | 40.4% | 38.2% | -2.1pp | 0.1pp |
| Net Margin | 4.6% | 15.9% | -8.3% | -11.3pp | 12.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $0.18 | $-0.11 | -66.3% | 155.2% |
| Free Cash Flow | $8M | $12M | $13M | -35.4% | -41.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $47M |
| GROSS PROFIT | $29M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $986.0K |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $73M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $628.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $47M |
| GROSS PROFIT | $29M |
| R&D Expenses | $12M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $986.0K |
| Operating Expenses | $26M |
| Cost & Expenses | $73M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $628.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$6M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $104M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $73M |
| Inventory | $39M |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $241M |
| PP&E (Net) | $79M |
| Goodwill | $55M |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $9M |
| Tax Assets | $11M |
| Other Non-Current Assets | $24M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $195M |
| TOTAL ASSETS | $427M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue | $34M |
| Other Current Liabilities | $54M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $127M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $1M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $26M |
| TOTAL LIABILITIES | $152M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $938M |
| Retained Earnings | -$660M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $275M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $275M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $427M |
| Total Debt | $15M |
| Net Debt | -$89M |