| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $77M | $76M | $68M | 0.7% | 13.4% |
| Op. Income | $3M | $5M | $5M | -48.2% | -48.8% |
| Gross Margin | 34.7% | 36.9% | 37.8% | -2.2pp | -3.1pp |
| Net Margin | 1.7% | 6.5% | 6.4% | -4.8pp | -4.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.09 | $0.08 | -73.8% | -70.2% |
| Free Cash Flow | -$5M | $3M | -$2M | -257.1% | -256.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $77M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $74M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $266.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $266.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $77M |
| Cost of Revenue | $50M |
| GROSS PROFIT | $27M |
| R&D Expenses | $9M |
| Selling & Marketing | $7M |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $24M |
| Cost & Expenses | $74M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $266.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $266.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $115.0K |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | -$5M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $94M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $88M |
| Inventory | $37M |
| Other Current Assets | $15M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $240M |
| PP&E (Net) | $76M |
| Goodwill | $55M |
| Intangible Assets | $14M |
| Long-Term Investments | $9M |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $177M |
| TOTAL ASSETS | $417M |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $129.0K |
| Deferred Revenue | $25M |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $112M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $912.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $17M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $22M |
| TOTAL LIABILITIES | $134M |
| Common Stock | $3M |
| Additional Paid-In Capital | $941M |
| Retained Earnings | -$654M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $283M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $283M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $417M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | -$86M |