| Metric | FY 2006 | Prior Q | FY 2005 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $249M | — | — | — | — |
| Op. Income | $13M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 36.3% | — | — | — | — |
| Net Margin | 4.2% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.37 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | $31M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $249M |
| Cost of Revenue | $158M |
| GROSS PROFIT | $90M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $63M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $77M |
| Cost & Expenses | $235M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$604.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $249M |
| Cost of Revenue | $158M |
| GROSS PROFIT | $90M |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $63M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $77M |
| Cost & Expenses | $235M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$604.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $10M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $34M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $10M |
| Depreciation & Amortization | $21M |
| Stock-Based Compensation | $137.0K |
| Deferred Income Tax | -$1M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $38M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $137.0K |
| Purchases of Investments | $2M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $10M |
| NET CASH FROM INVESTING | $8M |
| Net Debt Issuance | -$16M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $28M |
| FREE CASH FLOW | $31M |
| Net Change in Cash | $75M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $150M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $43M |
| Inventory | $26M |
| Other Current Assets | $33M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $258M |
| PP&E (Net) | $121M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $52M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $182M |
| TOTAL ASSETS | $440M |
| Account Payables | $24M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $39M |
| Other Current Liabilities | $34M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $138M |
| Long-Term Debt | $39M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $64.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $52M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $91M |
| TOTAL LIABILITIES | $228M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $853M |
| Retained Earnings | -$644M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $702.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $212M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $212M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $440M |
| Total Debt | $46M |
| Net Debt | -$103M |