| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$13M | -$13M | -$10M | 4.5% | -29.9% |
| EPS (Diluted) | $-0.23 | $-0.20 | $-0.11 | -15.0% | -109.1% |
| Free Cash Flow | -$12M | -$10M | -$10M | -23.8% | -19.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $8M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $74.0K |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $13M |
| OPERATING INCOME | -$13M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $181.0K |
| Other Income/Expenses | $507.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$12M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$12M |
| D&A | $79.0K |
| EBIT | -$12M |
| EBITDA | -$12M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$12M |
| Depreciation & Amortization | $79.0K |
| Stock-Based Compensation | $273.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $880.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$12M |
| Capital Expenditure | -$4.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $15M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $15M |
| Net Debt Issuance | -$60.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$60.0K |
| FREE CASH FLOW | -$12M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $90M |
| Short-Term Investments | $60M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $155M |
| PP&E (Net) | $859.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $44M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $45M |
| TOTAL ASSETS | $200M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $10M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $458.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $10M |
| Common Stock | $1M |
| Additional Paid-In Capital | $291M |
| Retained Earnings | -$98M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $189M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $189M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $200M |
| Total Debt | $733.0K |
| Net Debt | -$89M |