| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $132M | $153M | — | -13.7% | — |
| Op. Income | $5M | $45M | — | -89.2% | — |
| Gross Margin | 38.5% | 55.9% | — | -17.3pp | — |
| Net Margin | 38.2% | 53.3% | — | -15.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.74 | $1.19 | — | -38.0% | — |
| Free Cash Flow | $4M | $25M | — | -85.7% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $132M |
| Cost of Revenue | $81M |
| GROSS PROFIT | $51M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $12M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $32M |
| Operating Expenses | $46M |
| Cost & Expenses | $127M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | -$19M |
| INCOME BEFORE TAX | -$14M |
| Income Tax Expense | -$64M |
| Net Income from Continuing Ops | $50M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $50M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $21M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $50M |
| Depreciation & Amortization | $8M |
| Stock-Based Compensation | $864.5K |
| Deferred Income Tax | -$64M |
| Other Non-Cash Items | $15M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $13M |
| Capital Expenditure | -$9M |
| Acquisitions (Net) | -$861.2K |
| Purchases of Investments | -$604M |
| Sales/Maturities of Investments | $605M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13M |
| Net Debt Issuance | -$46M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$46M |
| FREE CASH FLOW | $4M |
| Net Change in Cash | -$47M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $16M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $34M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $90M |
| PP&E (Net) | $704M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $64M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $768M |
| TOTAL ASSETS | $858M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $46M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $20M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $100M |
| Long-Term Debt | $140M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $146M |
| TOTAL LIABILITIES | $246M |
| Common Stock | $11.0K |
| Additional Paid-In Capital | $33M |
| Retained Earnings | $580M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $612M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $612M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $858M |
| Total Debt | $187M |
| Net Debt | $161M |