| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $160M | $147M | $127M | 9.2% | 26.4% |
| Op. Income | $38M | $21M | $17M | 80.5% | 118.7% |
| Gross Margin | 49.1% | 42.3% | 44.2% | 6.9pp | 5.0pp |
| Net Margin | 14.1% | -23.3% | 14.0% | 37.4pp | 0.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.31 | $-0.50 | $0.26 | 163.2% | 22.9% |
| Free Cash Flow | $46M | -$11M | $16M | 526.4% | 191.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $160M |
| Cost of Revenue | $82M |
| GROSS PROFIT | $79M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $26M |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $122M |
| OPERATING INCOME | $38M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$15M |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $32M |
| EBITDA | $44M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $160M |
| Cost of Revenue | $82M |
| GROSS PROFIT | $79M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $26M |
| Operating Expenses | $41M |
| Cost & Expenses | $122M |
| OPERATING INCOME | $38M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $9M |
| Other Income/Expenses | -$15M |
| INCOME BEFORE TAX | $23M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $23M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $23M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $23M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $32M |
| EBITDA | $44M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $23M |
| Depreciation & Amortization | $16M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | $28M |
| OPERATING CASH FLOW | $62M |
| Capital Expenditure | -$16M |
| Acquisitions (Net) | -$866.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$12M |
| Net Debt Issuance | -$35.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$35.8K |
| FREE CASH FLOW | $46M |
| Net Change in Cash | $51M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $117M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $10M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $150M |
| PP&E (Net) | $712M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $50M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $762M |
| TOTAL ASSETS | $911M |
| Account Payables | $60M |
| Short-Term Debt | $89M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $38M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $193M |
| Long-Term Debt | $201M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $220M |
| TOTAL LIABILITIES | $414M |
| Common Stock | $118M |
| Additional Paid-In Capital | $7M |
| Retained Earnings | $373M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $498M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $498M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $911M |
| Total Debt | $298M |
| Net Debt | $181M |