| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | $23M | $22M | -15.8% | -9.7% |
| Op. Income | -$5M | -$2M | -$4M | -96.7% | -15.2% |
| Gross Margin | 15.9% | 24.4% | 23.1% | -8.4pp | -7.1pp |
| Net Margin | -25.9% | -3.4% | -18.0% | -22.5pp | -8.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.39 | $-0.06 | $-0.29 | -562.1% | -34.5% |
| Free Cash Flow | -$987.0K | -$6M | $5M | 83.1% | -118.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $16M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $24M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $157.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $52.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $290.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $5M |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | $445.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $460.0K |
| Deferred Income Tax | $6.0K |
| Other Non-Cash Items | -$640.0K |
| Change in Working Capital | $362.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $343.0K |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$1M |
| Purchases of Investments | -$2M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | $645.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$1M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | -$987.0K |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $14M |
| Short-Term Investments | $9M |
| Net Receivables | $18M |
| Inventory | $16M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $60M |
| PP&E (Net) | $70M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | -$3M |
| Other Non-Current Assets | $21M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $104M |
| TOTAL ASSETS | $164M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $1M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $31.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $31.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $21M |
| Common Stock | $137.0K |
| Additional Paid-In Capital | $93M |
| Retained Earnings | $73M |
| Treasury Stock | -$7M |
| Accum. Other Comp. Income | -$16M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $142M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $142M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $164M |
| Total Debt | $1M |
| Net Debt | -$13M |