| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $24M | $50M | $31M | -51.5% | -22.6% |
| Op. Income | -$5M | $13M | $4M | -135.1% | -202.9% |
| Gross Margin | 24.2% | 44.4% | 41.3% | -20.2pp | -17.0pp |
| Net Margin | -17.8% | 25.3% | 14.8% | -43.2pp | -32.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.32 | $0.94 | $0.35 | -134.0% | -191.4% |
| Free Cash Flow | -$13M | -$685.0K | -$2M | -1754.2% | -720.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $24M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $6M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | -$22.0K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $247.0K |
| Interest Expense | $44.0K |
| Other Income/Expenses | $190.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $11.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $4M |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$604.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $356.0K |
| Deferred Income Tax | $7.0K |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$9M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $30M |
| Purchases of Investments | -$19M |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $11M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$13M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $21M |
| Short-Term Investments | $30M |
| Net Receivables | $15M |
| Inventory | $24M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $92M |
| PP&E (Net) | $40M |
| Goodwill | $736.0K |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $2M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $19M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $66M |
| TOTAL ASSETS | $158M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $10M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $15M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | -$32.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $32.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $32.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $429.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $16M |
| Common Stock | $142.0K |
| Additional Paid-In Capital | $97M |
| Retained Earnings | $70M |
| Treasury Stock | -$8M |
| Accum. Other Comp. Income | -$17M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $142M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $142M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $158M |
| Total Debt | $654.0K |
| Net Debt | -$20M |