| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $31M | $31M | $25M | 0.8% | 27.0% |
| Op. Income | $4M | -$279.0K | -$2M | 1668.8% | 365.4% |
| Gross Margin | 41.3% | 33.9% | 27.6% | 7.4pp | 13.7pp |
| Net Margin | 14.8% | -0.3% | -6.0% | 15.1pp | 20.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.35 | $-0.01 | $-0.11 | 4829.7% | 418.2% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$5M | -$5M | 70.7% | 68.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | -$1M |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $27M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $127.0K |
| Interest Expense | $39.0K |
| Other Income/Expenses | $279.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $19.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | -$1M |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $27M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $127.0K |
| Interest Expense | $39.0K |
| Other Income/Expenses | $279.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $19.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $306.0K |
| Deferred Income Tax | $6.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$7M |
| OPERATING CASH FLOW | -$214.0K |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $12M |
| Purchases of Investments | -$12M |
| Sales/Maturities of Investments | $900.0K |
| Other Investing Activities | $12M |
| NET CASH FROM INVESTING | $12M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $26M |
| Inventory | $20M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $71M |
| PP&E (Net) | $44M |
| Goodwill | $736.0K |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $18M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $68M |
| TOTAL ASSETS | $138M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $15.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $669.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $140.0K |
| Additional Paid-In Capital | $95M |
| Retained Earnings | $54M |
| Treasury Stock | -$8M |
| Accum. Other Comp. Income | -$17M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $126M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $126M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $138M |
| Total Debt | $902.0K |
| Net Debt | -$22M |