| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $50M | $29M | $31M | 70.7% | 60.8% |
| Op. Income | $13M | $4M | -$279.0K | 214.3% | 4701.1% |
| Gross Margin | 44.4% | 48.5% | 33.9% | -4.1pp | 10.6pp |
| Net Margin | 25.3% | 15.1% | -0.3% | 10.2pp | 25.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.94 | $0.33 | $-0.01 | 184.8% | 12802.7% |
| Free Cash Flow | -$685.0K | $7M | -$5M | -110.3% | 87.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $50M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | -$29.0K |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $37M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $235.0K |
| Interest Expense | $56.0K |
| Other Income/Expenses | -$58.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $100.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $50M |
| Cost of Revenue | $28M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $4M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | -$29.0K |
| Operating Expenses | $9M |
| Cost & Expenses | $37M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $235.0K |
| Interest Expense | $56.0K |
| Other Income/Expenses | -$58.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $100.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $13M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $406.0K |
| Deferred Income Tax | $8.0K |
| Other Non-Cash Items | -$19M |
| Change in Working Capital | $5M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $597.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$685.0K |
| Net Change in Cash | $104.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $19M |
| Short-Term Investments | $15M |
| Net Receivables | $42M |
| Inventory | $22M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $100M |
| PP&E (Net) | $40M |
| Goodwill | $736.0K |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | -$2M |
| Other Non-Current Assets | $23M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $67M |
| TOTAL ASSETS | $167M |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $14M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $25.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $464.0K |
| TOTAL LIABILITIES | $21M |
| Common Stock | $142.0K |
| Additional Paid-In Capital | $96M |
| Retained Earnings | $75M |
| Treasury Stock | -$8M |
| Accum. Other Comp. Income | -$17M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $146M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $146M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $167M |
| Total Debt | $700.0K |
| Net Debt | -$18M |