| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $120M | $127M | $97M | -5.9% | 23.1% |
| Op. Income | -$24M | -$34M | -$23M | 29.4% | -5.4% |
| Gross Margin | 10.7% | 8.3% | 9.8% | 2.4pp | 0.9pp |
| Net Margin | -21.3% | -30.2% | -25.9% | 8.9pp | 4.6pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $-0.17 | $-0.12 | 35.3% | 8.3% |
| Free Cash Flow | -$27M | $11M | -$29M | -354.3% | 7.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $120M |
| Cost of Revenue | $107M |
| GROSS PROFIT | $13M |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $30M |
| Other Expenses | $464.0K |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $144M |
| OPERATING INCOME | -$24M |
| Interest Income | $666.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$163.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$24M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | -$26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$26M |
| D&A | $21M |
| EBIT | -$24M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$26M |
| Depreciation & Amortization | $21M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $5.0K |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | -$19M |
| OPERATING CASH FLOW | -$15M |
| Capital Expenditure | -$12M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | -$27M |
| Net Change in Cash | -$33M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $68M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $132M |
| Inventory | $254.0K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $229M |
| PP&E (Net) | $20M |
| Goodwill | $323M |
| Intangible Assets | $120M |
| Long-Term Investments | $25M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $516M |
| TOTAL ASSETS | $745M |
| Account Payables | $51M |
| Short-Term Debt | $23.0K |
| Deferred Revenue | $45M |
| Other Current Liabilities | $9M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $175M |
| Long-Term Debt | $13.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $15M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $20M |
| TOTAL LIABILITIES | $195M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $1.7B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | -$18M |
| Accum. Other Comp. Income | -$37M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $551M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $551M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $745M |
| Total Debt | $8M |
| Net Debt | -$59M |