| Metric | FY 2015 | Prior Q | FY 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | — | $36M | — | -87.6% |
| Op. Income | -$38M | — | $3M | — | -1204.4% |
| Gross Margin | 100.0% | — | 100.0% | — | 0.0pp |
| Net Margin | -926.9% | — | 1.2% | — | -928.1pp |
| EPS (Diluted) | $-4.48 | — | $0.05 | — | -9472.4% |
| Free Cash Flow | -$60M | — | $74M | — | -180.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $5M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $268.0K |
| Operating Expenses | $42M |
| Cost & Expenses | $42M |
| OPERATING INCOME | -$38M |
| Interest Income | $72.0K |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $338.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$42M |
| Income Tax Expense | $164.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$42M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$7.0K |
| NET INCOME | -$42M |
| Net Income Deductions | $1.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$42M |
| D&A | $107.0K |
| EBIT | -$42M |
| EBITDA | -$41M |
| EPS | -$4 |
| EPS Diluted | -$4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$42M |
| Depreciation & Amortization | $107.0K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $79.0K |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$25M |
| OPERATING CASH FLOW | -$60M |
| Capital Expenditure | -$30.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $40M |
| Other Investing Activities | $40M |
| NET CASH FROM INVESTING | $40M |
| Net Debt Issuance | $91.0K |
| Common Stock Repurchased | -$210.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$119.0K |
| FREE CASH FLOW | -$60M |
| Net Change in Cash | -$20M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $74M |
| Short-Term Investments | $12M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $27.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $86M |
| PP&E (Net) | $110.0K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3M |
| TOTAL ASSETS | $89M |
| Account Payables | $678.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $5M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue NC | $25M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $206.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $55M |
| TOTAL LIABILITIES | $65M |
| Common Stock | $112.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.2B |
| Retained Earnings | -$3.2B |
| Treasury Stock | -$93.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $234.0K |
| Other Equity | $103.0K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $24M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $24M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $89M |
| Total Debt | $30M |
| Net Debt | -$44M |