| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $346M | $338M | — | 2.5% | — |
| Op. Income | $21M | $19M | — | 10.4% | — |
| Gross Margin | 20.8% | 20.3% | — | 0.5pp | — |
| Net Margin | -14.3% | -16.2% | — | 1.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.28 | $-0.31 | — | 9.0% | — |
| Free Cash Flow | -$173M | -$18M | — | -846.6% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $346M |
| Cost of Revenue | $274M |
| GROSS PROFIT | $72M |
| R&D Expenses | $976.3K |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $44M |
| SG&A Expenses | $50M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $51M |
| Cost & Expenses | $324M |
| OPERATING INCOME | $21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $65M |
| Other Income/Expenses | -$61M |
| INCOME BEFORE TAX | -$40M |
| Income Tax Expense | $10M |
| Net Income from Continuing Ops | -$50M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$50M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$52M |
| D&A | $116M |
| EBIT | $25M |
| EBITDA | $141M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$50M |
| Depreciation & Amortization | $116M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | $698.6K |
| OPERATING CASH FLOW | $84M |
| Capital Expenditure | -$257M |
| Acquisitions (Net) | -$55M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$313M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $202M |
| NET CASH FROM FINANCING | $202M |
| FREE CASH FLOW | -$173M |
| Net Change in Cash | -$11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.3B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $415M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.8B |
| PP&E (Net) | $7.6B |
| Goodwill | $1.2B |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $353M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.1B |
| TOTAL ASSETS | $10.9B |
| Account Payables | $553M |
| Short-Term Debt | $746M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.7B |
| Long-Term Debt | $3.9B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $215M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5.8B |
| TOTAL LIABILITIES | $7.4B |
| Common Stock | $75.4K |
| Additional Paid-In Capital | $4.2B |
| Retained Earnings | -$730M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$143M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $3.5B |
| Minority Interest | $15M |
| TOTAL EQUITY | $3.5B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10.9B |
| Total Debt | $6.4B |
| Net Debt | $5.0B |