| Metric | Q2 2020 | Q1 2020 | Q2 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $196M | $181M | $144M | 8.2% | 36.2% |
| Op. Income | $24M | $28M | $19M | -15.4% | 23.6% |
| Gross Margin | 26.9% | 28.2% | 26.6% | -1.3pp | 0.3pp |
| Net Margin | -7.5% | -7.4% | -9.5% | -0.1pp | 1.9pp |
| EPS (Diluted) | $-0.11 | $-0.10 | $-0.11 | -8.5% | -1.3% |
| Free Cash Flow | -$122M | -$394M | -$59M | 69.0% | -108.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $196M |
| Cost of Revenue | $143M |
| GROSS PROFIT | $53M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $27M |
| Other Expenses | -$232.3K |
| Operating Expenses | $27M |
| Cost & Expenses | $170M |
| OPERATING INCOME | $24M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $44M |
| Other Income/Expenses | -$35M |
| INCOME BEFORE TAX | -$11M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | -$15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$17M |
| D&A | $57M |
| EBIT | $24M |
| EBITDA | $81M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$15M |
| Depreciation & Amortization | $57M |
| Stock-Based Compensation | $10M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$6M |
| Change in Working Capital | -$19M |
| OPERATING CASH FLOW | $27M |
| Capital Expenditure | -$149M |
| Acquisitions (Net) | -$48M |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $207.8K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$197M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$6M |
| Other Financing Activities | $770M |
| NET CASH FROM FINANCING | $770M |
| FREE CASH FLOW | -$122M |
| Net Change in Cash | $603M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1.1B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $203M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $56M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $3.9B |
| Goodwill | $352M |
| Intangible Assets | $191M |
| Long-Term Investments | $165M |
| Tax Assets | $20M |
| Other Non-Current Assets | $81M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.7B |
| TOTAL ASSETS | $6.1B |
| Account Payables | $421M |
| Short-Term Debt | $246M |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $3M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $945M |
| Long-Term Debt | $1.7B |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $41M |
| Other Non-Current Liabilities | $196M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3.1B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.1B |
| Common Stock | $63.4K |
| Additional Paid-In Capital | $2.4B |
| Retained Earnings | -$329M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$7M |
| Other Equity | -$155M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.1B |
| Total Debt | $3.2B |
| Net Debt | $2.0B |