| Metric | Q2 2016 | Q1 2016 | Q2 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $381.7K | $89.1K | — | 328.2% | — |
| Op. Income | $2M | $1M | — | 25.2% | — |
| Gross Margin | 100.0% | 100.0% | — | 0.0pp | — |
| Net Margin | -416.3% | -1376.1% | — | 959.9pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.00 | $0.00 | — | NaN% | — |
| Free Cash Flow | -$2M | -$510.3K | — | -374.8% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $381.7K |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $381.7K |
| R&D Expenses | $880.7K |
| Selling & Marketing | $349.8K |
| General & Administrative | $734.7K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $6.1K |
| Other Income/Expenses | -$5.6K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $6.7K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $16.3K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $16.3K |
| Stock-Based Compensation | $33.3K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $191.2K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$22.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$22.4K |
| Net Debt Issuance | -$27.4K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $1M |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $69.7K |
| Inventory | $698.2K |
| Other Current Assets | $123.5K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $2M |
| PP&E (Net) | $242.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $203.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $445.1K |
| TOTAL ASSETS | $3M |
| Account Payables | $466.2K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $572.9K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $162.0K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $11M |
| Common Stock | $5.8K |
| Additional Paid-In Capital | $24M |
| Retained Earnings | -$32M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $60.1K |
| Other Equity | $18M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$9M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$9M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3M |
| Total Debt | $162.0K |
| Net Debt | -$1M |