| Metric | FY 2014 | Prior Q | FY 2013 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $59.8K | — | $0 | — | — |
| Op. Income | $4M | — | $3M | — | 19.1% |
| Gross Margin | -10.4% | — | — | — | — |
| Net Margin | 4986.1% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $0.00 | — | $-126.75 | — | 100.0% |
| Free Cash Flow | -$3M | — | -$3M | — | -4.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $59.8K |
| Cost of Revenue | $66.0K |
| GROSS PROFIT | -$6.2K |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $71.3K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | $7M |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | -$7M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $34.7K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $34.7K |
| Stock-Based Compensation | $50.4K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$7M |
| Change in Working Capital | $133.2K |
| OPERATING CASH FLOW | -$3M |
| Capital Expenditure | -$63.5K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$28.1K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$91.5K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$370.4K |
| Other Financing Activities | $4M |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | $3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $23.3K |
| Inventory | $83.7K |
| Other Current Assets | $67.7K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $6M |
| PP&E (Net) | $122.5K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $177.5K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $300.0K |
| TOTAL ASSETS | $6M |
| Account Payables | $104.7K |
| Short-Term Debt | $454.5K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $204.9K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $163.5K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $10M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $11M |
| Common Stock | $5.3K |
| Additional Paid-In Capital | $18M |
| Retained Earnings | -$23M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $66.7K |
| Other Equity | $13M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$5M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$5M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6M |
| Total Debt | $618.0K |
| Net Debt | -$5M |