| Metric | FY 2010 | Prior Q | FY 2009 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | — | $0 | — | — |
| Op. Income | $1M | — | $1M | — | 18.8% |
| EPS (Diluted) | $-8.98 | — | $-3.91 | — | -129.7% |
| Free Cash Flow | -$1M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $934.1K |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $457.5K |
| SG&A Expenses | $457.5K |
| Other Expenses | -$912 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | $1M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$3M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $19.2K |
| EBIT | -$3M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$9 |
| EPS Diluted | -$9 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $19.2K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $15.4K |
| Other Non-Cash Items | $94.1K |
| Change in Working Capital | $62.5K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | -$8.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$20.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29.3K |
| Net Debt Issuance | $540.8K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $1M |