| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $333M | $323M | $303M | 3.1% | 9.7% |
| Op. Income | $41M | $36M | $41M | 13.0% | -0.5% |
| Gross Margin | 23.2% | 23.9% | 25.5% | -0.7pp | -2.3pp |
| Net Margin | 11.2% | 10.7% | 13.4% | 0.5pp | -2.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.99 | $0.91 | $0.98 | 8.8% | 1.0% |
| Free Cash Flow | $77M | $37M | $51M | 108.1% | 49.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $333M |
| Cost of Revenue | $256M |
| GROSS PROFIT | $77M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $25M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $292M |
| OPERATING INCOME | $41M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $71.0K |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $46M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $333M |
| Cost of Revenue | $256M |
| GROSS PROFIT | $77M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $25M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $292M |
| OPERATING INCOME | $41M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $71.0K |
| Other Income/Expenses | $4M |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $37M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $37M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $37M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $46M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $37M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $349.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $37M |
| OPERATING CASH FLOW | $78M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$17M |
| Sales/Maturities of Investments | $46M |
| Other Investing Activities | $22.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $28M |
| Net Debt Issuance | -$106.0K |
| Common Stock Repurchased | -$11M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$11M |
| FREE CASH FLOW | $77M |
| Net Change in Cash | $95M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $335M |
| Short-Term Investments | $31M |
| Net Receivables | $60M |
| Inventory | $176M |
| Other Current Assets | $703.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $622M |
| PP&E (Net) | $459M |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $502M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $79M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $17M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $300M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $367M |
| TOTAL LIABILITIES | $667M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $95M |
| Retained Earnings | $378M |
| Treasury Stock | -$19M |
| Accum. Other Comp. Income | $2M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $457M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $457M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $462M |
| Net Debt | $127M |