| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $311M | $251M | $153M | 23.8% | 103.0% |
| Op. Income | $28M | $35M | $23M | -20.7% | 18.0% |
| Gross Margin | 24.6% | 26.5% | 26.4% | -1.9pp | -1.8pp |
| Net Margin | 8.7% | 10.8% | 12.0% | -2.2pp | -3.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.65 | $0.66 | $0.45 | -1.5% | 44.4% |
| Free Cash Flow | $13M | $11M | $18M | 14.0% | -29.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $311M |
| Cost of Revenue | $234M |
| GROSS PROFIT | $76M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $19M |
| General & Administrative | $26M |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $283M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $59.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $29M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $27M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $27M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $27M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $29M |
| EBITDA | $31M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $311M |
| Cost of Revenue | $234M |
| GROSS PROFIT | $76M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $19M |
| General & Administrative | $26M |
| SG&A Expenses | $46M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $49M |
| Cost & Expenses | $283M |
| OPERATING INCOME | $28M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $59.0K |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $29M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $27M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $27M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $27M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $29M |
| EBITDA | $31M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $27M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | -$5M |
| Other Non-Cash Items | $16M |
| Change in Working Capital | -$35M |
| OPERATING CASH FLOW | $19M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$12M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $111.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$18M |
| Net Debt Issuance | -$554.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$554.0K |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | $420.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $186M |
| Short-Term Investments | $22M |
| Net Receivables | $70M |
| Inventory | $198M |
| Other Current Assets | $18M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $493M |
| PP&E (Net) | $518M |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $8M |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $562M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $80M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $249M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $3M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $448M |
| TOTAL LIABILITIES | $697M |
| Common Stock | $2M |
| Additional Paid-In Capital | $126M |
| Retained Earnings | $232M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $150.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $358M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $358M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $517M |
| Net Debt | $332M |