| Metric | Q3 2026 | Q2 2026 | Q3 2025 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $616M | $546M | $596M | 12.9% | 3.3% |
| Op. Income | $13M | -$14M | $10M | 190.2% | 24.8% |
| Gross Margin | 46.8% | 45.8% | 47.8% | 1.1pp | -1.0pp |
| Net Margin | 0.9% | -3.4% | -3.2% | 4.3pp | 4.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.50 | $-1.79 | $-1.76 | 127.9% | 128.4% |
| Free Cash Flow | -$32M | $72M | -$36M | -144.0% | 13.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $616M |
| Cost of Revenue | $328M |
| GROSS PROFIT | $289M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $276M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $276M |
| Cost & Expenses | $603M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $884.0K |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$66.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $616M |
| Cost of Revenue | $328M |
| GROSS PROFIT | $289M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $276M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $276M |
| Cost & Expenses | $603M |
| OPERATING INCOME | $13M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $884.0K |
| Other Income/Expenses | -$5M |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$66.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $22M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $3M |
| Deferred Income Tax | $149.0K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$39M |
| OPERATING CASH FLOW | -$13M |
| Capital Expenditure | -$19M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$19M |
| Net Debt Issuance | $18M |
| Common Stock Repurchased | -$47.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$10.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $18M |
| FREE CASH FLOW | -$32M |
| Net Change in Cash | -$14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $27M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $56M |
| Inventory | $558M |
| Other Current Assets | $48M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $689M |
| PP&E (Net) | $841M |
| Goodwill | $9M |
| Intangible Assets | $27M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$95M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $783M |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $213M |
| Short-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $436M |
| Long-Term Debt | $70M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $49M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $522M |
| TOTAL LIABILITIES | $958M |
| Common Stock | $11M |
| Additional Paid-In Capital | $341M |
| Retained Earnings | $218M |
| Treasury Stock | -$18M |
| Accum. Other Comp. Income | -$39M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $514M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $514M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $614M |
| Net Debt | $587M |