| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $28M | $27M | $25M | 4.4% | 13.9% |
| Op. Income | $7M | $5M | $6M | 34.2% | 11.7% |
| Gross Margin | 67.5% | 66.3% | 74.8% | 1.2pp | -7.3pp |
| Net Margin | 17.6% | 13.8% | 18.0% | 3.8pp | -0.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.75 | $0.56 | $0.66 | 33.9% | 13.6% |
| Free Cash Flow | $7M | $4M | $4M | 100.0% | 61.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $28M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $184.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $23M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $848.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $28M |
| Cost of Revenue | $9M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $184.0K |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $5M |
| Operating Expenses | $12M |
| Cost & Expenses | $21M |
| OPERATING INCOME | $7M |
| Interest Income | $23M |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $848.0K |
| EBIT | $7M |
| EBITDA | $7M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $848.0K |
| Stock-Based Compensation | $376.0K |
| Deferred Income Tax | -$478.0K |
| Other Non-Cash Items | $206.0K |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$116.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $10M |
| Other Investing Activities | -$10M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$399.0K |
| Net Debt Issuance | -$17M |
| Common Stock Repurchased | -$4M |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | -$26M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$49M |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | -$42M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $45M |
| Short-Term Investments | $93M |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $145M |
| PP&E (Net) | $31M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $12M |
| Long-Term Investments | $1.6B |
| Tax Assets | $11M |
| Other Non-Current Assets | $90M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.7B |
| TOTAL ASSETS | $1.9B |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $63M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| Long-Term Debt | $71M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $31M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $103M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.7B |
| Common Stock | $65.0K |
| Additional Paid-In Capital | $20M |
| Retained Earnings | $180M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$36M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $164M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $164M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.9B |
| Total Debt | $135M |
| Net Debt | $90M |