| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | $20M | $19M | -9.4% | -2.3% |
| Op. Income | $8M | $10M | $5M | -24.2% | 68.2% |
| Gross Margin | 97.9% | 99.8% | 89.8% | -1.9pp | 8.1pp |
| Net Margin | 30.8% | 36.9% | 18.1% | -6.1pp | 12.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.86 | $1.14 | $0.49 | -24.6% | 75.5% |
| Free Cash Flow | $3M | $9M | $8M | -68.2% | -61.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $385.0K |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $106.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $806.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $958.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $385.0K |
| GROSS PROFIT | $18M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $106.0K |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $11M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $14M |
| Interest Expense | $806.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $958.0K |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $9M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $958.0K |
| Stock-Based Compensation | -$4.0K |
| Deferred Income Tax | $549.0K |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | -$3M |
| OPERATING CASH FLOW | $3M |
| Capital Expenditure | -$126.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$62M |
| Sales/Maturities of Investments | $9M |
| Other Investing Activities | -$28M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$81M |
| Net Debt Issuance | $1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$993.0K |
| Other Financing Activities | $38M |
| NET CASH FROM FINANCING | $38M |
| FREE CASH FLOW | $3M |
| Net Change in Cash | -$40M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $76M |
| Short-Term Investments | $144M |
| Net Receivables | $5M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $225M |
| PP&E (Net) | $36M |
| Goodwill | $12M |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $1.4B |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $69M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.5B |
| TOTAL ASSETS | $1.8B |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $59M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.6B |
| Long-Term Debt | $31M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $56M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.6B |
| Common Stock | $66.0K |
| Additional Paid-In Capital | $24M |
| Retained Earnings | $150M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$37M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $137M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $137M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.8B |
| Total Debt | $92M |
| Net Debt | $16M |