| Metric | FY 2011 | Prior Q | FY 2010 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $76M | — | $80M | — | -5.2% |
| Op. Income | $3M | — | -$18M | — | 116.4% |
| Gross Margin | 60.0% | — | 43.9% | — | 16.1pp |
| Net Margin | 4.8% | — | -12.7% | — | 17.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.33 | — | $-1.90 | — | 117.4% |
| Free Cash Flow | $63M | — | $139M | — | -54.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $46M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $20M |
| Operating Expenses | $43M |
| Cost & Expenses | $73M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $59M |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | -$635.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $46M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $20M |
| Operating Expenses | $43M |
| Cost & Expenses | $73M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $59M |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | -$635.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $78.0K |
| Deferred Income Tax | -$2M |
| Other Non-Cash Items | $43M |
| Change in Working Capital | $16M |
| OPERATING CASH FLOW | $63M |
| Capital Expenditure | -$236.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$178M |
| Sales/Maturities of Investments | $165M |
| Other Investing Activities | $29M |
| NET CASH FROM INVESTING | $15M |
| Net Debt Issuance | -$38M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$274M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$312M |
| FREE CASH FLOW | $63M |
| Net Change in Cash | -$234M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $65M |
| Short-Term Investments | $245M |
| Net Receivables | $29M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $339M |
| PP&E (Net) | $31M |
| Goodwill | $13M |
| Intangible Assets | $2M |
| Long-Term Investments | $919M |
| Tax Assets | $29M |
| Other Non-Current Assets | $59M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $23M |
| Short-Term Debt | $74M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1B |
| Long-Term Debt | $207M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | -$37M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $170M |
| TOTAL LIABILITIES | $1.3B |
| Common Stock | $62.0K |
| Additional Paid-In Capital | $22M |
| Retained Earnings | $66M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$21M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $97M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $97M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $281M |
| Net Debt | $216M |