| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $80M | $0 | $880.0K | — | 8990.9% |
| Op. Income | $52M | -$30M | -$27M | 275.9% | 292.3% |
| Gross Margin | 78.4% | — | -1928.3% | — | 2006.7pp |
| Net Margin | 69.3% | — | -2702.6% | — | 2771.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.87 | $-0.43 | $-0.38 | 302.3% | 328.9% |
| Free Cash Flow | $59M | -$25M | -$21M | 332.7% | 380.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $80M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $63M |
| R&D Expenses | $17M |
| Selling & Marketing | $271.0K |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | -$17M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $52M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $55M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $55M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $55M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $55M |
| D&A | $376.0K |
| EBIT | $52M |
| EBITDA | $53M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $80M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $63M |
| R&D Expenses | $17M |
| Selling & Marketing | $271.0K |
| General & Administrative | $10M |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | -$17M |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $52M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $3M |
| INCOME BEFORE TAX | $55M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $55M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $55M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $55M |
| D&A | $376.0K |
| EBIT | $52M |
| EBITDA | $53M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $55M |
| Depreciation & Amortization | $400.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$96.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $59M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$63M |
| Sales/Maturities of Investments | $51M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $377.0K |
| FREE CASH FLOW | $59M |
| Net Change in Cash | $47M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $87M |
| Short-Term Investments | $187M |
| Net Receivables | $4M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $280M |
| PP&E (Net) | $11M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $14M |
| TOTAL ASSETS | $294M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $197.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $20M |
| Common Stock | $62.0K |
| Additional Paid-In Capital | $755M |
| Retained Earnings | -$481M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$366.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $274M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $274M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $294M |
| Total Debt | $10M |
| Net Debt | -$77M |