| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $90M | $129M | — | -30.2% | — |
| Op. Income | -$4M | $2M | — | -277.7% | — |
| Gross Margin | 1.0% | 8.5% | — | -7.5pp | — |
| Net Margin | -5.5% | 1.0% | — | -6.6pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | $0.01 | — | -474.4% | — |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $90M |
| Cost of Revenue | $89M |
| GROSS PROFIT | $946.0K |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $94M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $257.0K |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | -$2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$6M |
| Income Tax Expense | -$936.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$5M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $4M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $708.0K |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $39M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $30M |
| Inventory | $354.0K |
| Other Current Assets | $110M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $213M |
| PP&E (Net) | $63M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $6M |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $69M |
| TOTAL ASSETS | $283M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $36M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $52M |
| Long-Term Debt | $102M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $11M |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $113M |
| TOTAL LIABILITIES | $166M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $0 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $117M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $117M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $117M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $283M |
| Total Debt | $102M |
| Net Debt | $64M |