| Metric | Q3 2021 | Q2 2021 | Q3 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $38M | $14M | — | 177.4% | — |
| Op. Income | $3M | $357.4K | — | 616.4% | — |
| Gross Margin | 9.5% | 6.7% | — | 2.8pp | — |
| Net Margin | 5.6% | 2.4% | — | 3.2pp | — |
| EPS (Diluted) | $-0.00 | $0.00 | — | -104.8% | — |
| Free Cash Flow | $8M | -$337.9K | — | 2548.4% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $153.4K |
| Selling & Marketing | $509.2K |
| General & Administrative | $526.6K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | -$148.1K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Other Income/Expenses | $44.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $472.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | -$2M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $0 |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $38M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $153.4K |
| Selling & Marketing | $509.2K |
| General & Administrative | $526.6K |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | -$148.1K |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Other Income/Expenses | $44.5K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $472.5K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | -$2M |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $0 |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $1.4K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$27.1K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | -$6M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $75.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $75.0K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $75.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $75.0K |
| TOTAL ASSETS | $150.0K |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $105.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$441.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $125.5K |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $125.5K |
| Common Stock | $173 |
| Additional Paid-In Capital | $24.8K |
| Retained Earnings | -$490 |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $24.5K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $24.5K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $150.0K |
| Total Debt | $105.0K |
| Net Debt | $30.0K |