| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $391M | — | — | — | — |
| Op. Income | -$36M | — | — | — | — |
| Gross Margin | 12.6% | — | — | — | — |
| Net Margin | -6.5% | — | — | — | — |
| EPS (Diluted) | $-0.08 | — | — | — | — |
| Free Cash Flow | -$32M | — | — | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $391M |
| Cost of Revenue | $342M |
| GROSS PROFIT | $49M |
| R&D Expenses | $19M |
| Selling & Marketing | $36M |
| General & Administrative | $20M |
| SG&A Expenses | $56M |
| Other Expenses | $10M |
| Operating Expenses | $85M |
| Cost & Expenses | $427M |
| OPERATING INCOME | -$36M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $6M |
| Other Income/Expenses | $10M |
| INCOME BEFORE TAX | -$26M |
| Income Tax Expense | $99.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $106.0K |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$25M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$25M |
| D&A | $10M |
| EBIT | -$20M |
| EBITDA | -$10M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$25M |
| Depreciation & Amortization | $10M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $99.0K |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$15M |
| OPERATING CASH FLOW | -$32M |
| Capital Expenditure | -$208.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | -$15M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $15.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $22M |
| FREE CASH FLOW | -$32M |
| Net Change in Cash | -$14M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $155M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $72M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $19M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $281M |
| PP&E (Net) | $40M |
| Goodwill | $619M |
| Intangible Assets | $147M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $828M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $38M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $86M |
| Other Current Liabilities | $318M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $465M |
| Long-Term Debt | $353M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $390M |
| TOTAL LIABILITIES | $855M |
| Common Stock | $33.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.2B |
| Retained Earnings | -$1.9B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $267M |
| Minority Interest | -$13M |
| TOTAL EQUITY | $254M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $401M |
| Net Debt | $246M |