| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $222M | $242M | $131M | -8.4% | 69.7% |
| Op. Income | -$91M | -$123M | -$81M | 25.7% | -12.7% |
| Gross Margin | -6.3% | -9.8% | -1.5% | 3.5pp | -4.8pp |
| Net Margin | -52.3% | -58.1% | -72.5% | 5.8pp | 20.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.63 | $-0.89 | $-0.68 | 29.2% | 7.4% |
| Free Cash Flow | -$92M | -$129M | -$35M | 28.6% | -163.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $222M |
| Cost of Revenue | $236M |
| GROSS PROFIT | -$14M |
| R&D Expenses | $18M |
| Selling & Marketing | $28M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $51M |
| Other Expenses | $8M |
| Operating Expenses | $77M |
| Cost & Expenses | $313M |
| OPERATING INCOME | -$91M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | -$4M |
| INCOME BEFORE TAX | -$95M |
| Income Tax Expense | -$355.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$95M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$21M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$116M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$116M |
| D&A | $9M |
| EBIT | -$91M |
| EBITDA | -$82M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$116M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | -$355.0K |
| Other Non-Cash Items | $12M |
| Change in Working Capital | -$12M |
| OPERATING CASH FLOW | -$91M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$100M |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$150.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$101M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $129.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $15M |
| FREE CASH FLOW | -$92M |
| Net Change in Cash | -$177M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $273M |
| Short-Term Investments | $100M |
| Net Receivables | $32M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $724.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $447M |
| PP&E (Net) | $47M |
| Goodwill | $616M |
| Intangible Assets | $199M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $54M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $915M |
| TOTAL ASSETS | $1.4B |
| Account Payables | $53M |
| Short-Term Debt | $8M |
| Deferred Revenue | $42M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $320M |
| Long-Term Debt | $393M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $440M |
| TOTAL LIABILITIES | $760M |
| Common Stock | $19.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.9B |
| Retained Earnings | -$1.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$3M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $612M |
| Minority Interest | -$10M |
| TOTAL EQUITY | $602M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4B |
| Total Debt | $444M |
| Net Debt | $171M |