| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$279.0K | -$340.0K | -$166.0K | 17.9% | -68.1% |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $0.06 | $0.03 | -1.5% | 109.9% |
| Free Cash Flow | -$213.3K | -$640.5K | -$3.0K | 66.7% | -7009.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $279.3K |
| SG&A Expenses | $279.3K |
| Other Expenses | $50.0K |
| Operating Expenses | $329.3K |
| Cost & Expenses | $329.3K |
| OPERATING INCOME | -$279.0K |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $1M |
| INCOME BEFORE TAX | $903.3K |
| Income Tax Expense | $242.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $661.2K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $661.2K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $661.2K |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$329.0K |
| EBITDA | -$329.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $661.2K |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | $358.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$213.3K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$250.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $64M |
| NET CASH FROM INVESTING | $64M |
| Net Debt Issuance | $545.0K |
| Common Stock Repurchased | -$64M |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$125.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$64M |
| FREE CASH FLOW | -$213.3K |
| Net Change in Cash | -$43.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $5.5K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8.7K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $565.1K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $710.7K |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $61M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $61M |
| TOTAL ASSETS | $61M |
| Account Payables | $52.9K |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $5M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $3M |
| TOTAL LIABILITIES | $8M |
| Common Stock | $60M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | -$6M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$60M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $53M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $53M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $61M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $3M |