| Metric | Q4 2018 | Q3 2018 | Q4 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $60M | $60M | $75M | -0.0% | -20.9% |
| Op. Income | $6M | $11M | $58M | -40.7% | -89.2% |
| Gross Margin | 29.1% | 27.7% | 46.7% | 1.4pp | -17.6pp |
| Net Margin | 3.7% | 11.5% | 45.3% | -7.8pp | -41.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.01 | $0.04 | $0.21 | -65.0% | -93.3% |
| Free Cash Flow | -$16M | -$13M | $17M | -26.6% | -193.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $60M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | -$153.0K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $887.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $73.8K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $60M |
| Cost of Revenue | $42M |
| GROSS PROFIT | $17M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $6M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | -$153.0K |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $48M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $3M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $887.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $7M |
| Income Tax Expense | $5M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $73.8K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $11M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $20M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $11M |
| Stock-Based Compensation | $454.0K |
| Deferred Income Tax | $5M |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $19M |
| Capital Expenditure | -$36M |
| Acquisitions (Net) | -$874.0K |
| Purchases of Investments | -$21M |
| Sales/Maturities of Investments | $70M |
| Other Investing Activities | -$25M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$13M |
| Net Debt Issuance | $30M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$546.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $29M |
| FREE CASH FLOW | -$16M |
| Net Change in Cash | $35M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $91M |
| Short-Term Investments | $73M |
| Net Receivables | $31M |
| Inventory | $14M |
| Other Current Assets | $9M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $219M |
| PP&E (Net) | $505M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $4M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $58M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $568M |
| TOTAL ASSETS | $787M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $33M |
| Other Current Liabilities | $25M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $61M |
| Long-Term Debt | $69M |
| Deferred Revenue NC | $15M |
| Deferred Tax Liabilities | $31M |
| Other Non-Current Liabilities | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $122M |
| TOTAL LIABILITIES | $184M |
| Common Stock | $420M |
| Additional Paid-In Capital | $420M |
| Retained Earnings | $163M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $19M |
| Other Equity | -$420M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $603M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $603M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $787M |
| Total Debt | $78M |
| Net Debt | -$12M |