| Metric | Q1 2020 | Q4 2019 | Q1 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $48M | — | $59M | — | -19.4% |
| Op. Income | $2M | — | $11M | — | -83.1% |
| Gross Margin | 15.7% | — | 36.4% | — | -20.7pp |
| Net Margin | -9.5% | — | 3.8% | — | -13.3pp |
| EPS (Diluted) | $-0.03 | — | $0.01 | — | -380.0% |
| Free Cash Flow | -$31M | — | -$30M | — | -5.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $48M |
| Cost of Revenue | $40M |
| GROSS PROFIT | $7M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $2M |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $46M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $199.4K |
| Interest Expense | $382.7K |
| Other Income/Expenses | $761.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $12M |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | -$2M |
| Deferred Income Tax | $7M |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $84.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$35M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$4M |
| Sales/Maturities of Investments | $5M |
| Other Investing Activities | -$5M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$37M |
| Net Debt Issuance | $38M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $38M |
| FREE CASH FLOW | -$31M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $89M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $33M |
| Inventory | $15M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $142M |
| PP&E (Net) | $764M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $961.0K |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $51M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $816M |
| TOTAL ASSETS | $958M |
| Account Payables | $34M |
| Short-Term Debt | $30M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $104M |
| Long-Term Debt | $157M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $22M |
| Other Non-Current Liabilities | $30M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $222M |
| TOTAL LIABILITIES | $327M |
| Common Stock | $424M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $183M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $24M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $631M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $631M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $958M |
| Total Debt | $209M |
| Net Debt | $121M |