| Metric | FY 2020 | Prior Q | FY 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $279M | — | $257M | — | 8.5% |
| Op. Income | $57M | — | $34M | — | 67.4% |
| Gross Margin | 39.5% | — | 32.9% | — | 6.6pp |
| Net Margin | 7.7% | — | 9.3% | — | -1.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.12 | — | $0.15 | — | -20.0% |
| Free Cash Flow | $352.0K | — | -$161M | — | 100.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $279M |
| Cost of Revenue | $169M |
| GROSS PROFIT | $110M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $35M |
| SG&A Expenses | $35M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $222M |
| OPERATING INCOME | $57M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $59M |
| Income Tax Expense | $37M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $45M |
| EBIT | $61M |
| EBITDA | $107M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $279M |
| Cost of Revenue | $169M |
| GROSS PROFIT | $110M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $35M |
| SG&A Expenses | $35M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $53M |
| Cost & Expenses | $222M |
| OPERATING INCOME | $57M |
| Interest Income | $1M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | $59M |
| Income Tax Expense | $37M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $22M |
| D&A | $45M |
| EBIT | $61M |
| EBITDA | $107M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $22M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | $37M |
| Other Non-Cash Items | $31M |
| Change in Working Capital | -$9M |
| OPERATING CASH FLOW | $93M |
| Capital Expenditure | -$93M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$18M |
| Sales/Maturities of Investments | $11M |
| Other Investing Activities | -$13M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$114M |
| Net Debt Issuance | $2M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $69M |
| FREE CASH FLOW | $352.0K |
| Net Change in Cash | $48M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $132M |
| Short-Term Investments | $1M |
| Net Receivables | $77M |
| Inventory | $35M |
| Other Current Assets | $659.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $248M |
| PP&E (Net) | $791M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $807M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $32M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $257.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $96M |
| Long-Term Debt | $159M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $19M |
| Other Non-Current Liabilities | $42M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $233M |
| TOTAL LIABILITIES | $330M |
| Common Stock | $492M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $209M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $25M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $726M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $726M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $178M |
| Net Debt | $46M |