| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $506M | — | $433M | — | 16.9% |
| Op. Income | -$198M | — | -$246M | — | 19.6% |
| Gross Margin | 52.6% | — | 48.5% | — | 4.2pp |
| Net Margin | -26.3% | — | -44.1% | — | 17.8pp |
| EPS (Diluted) | $-1.03 | — | $-1.57 | — | 34.4% |
| Free Cash Flow | -$32M | — | -$150M | — | 78.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $506M |
| Cost of Revenue | $240M |
| GROSS PROFIT | $266M |
| R&D Expenses | $152M |
| Selling & Marketing | $192M |
| General & Administrative | $116M |
| SG&A Expenses | $308M |
| Other Expenses | $4M |
| Operating Expenses | $464M |
| Cost & Expenses | $704M |
| OPERATING INCOME | -$198M |
| Interest Income | $18M |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $65M |
| INCOME BEFORE TAX | -$133M |
| Income Tax Expense | -$221.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$133M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$133M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$133M |
| D&A | $110M |
| EBIT | -$129M |
| EBITDA | -$19M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$133M |
| Depreciation & Amortization | $72M |
| Stock-Based Compensation | $136M |
| Deferred Income Tax | -$900.0K |
| Other Non-Cash Items | -$4M |
| Change in Working Capital | -$70M |
| OPERATING CASH FLOW | $362.0K |
| Capital Expenditure | -$32M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$132M |
| Sales/Maturities of Investments | $459M |
| Other Investing Activities | -$21M |
| NET CASH FROM INVESTING | $295M |
| Net Debt Issuance | -$27M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$304M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$331M |
| FREE CASH FLOW | -$32M |
| Net Change in Cash | -$35M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $108M |
| Short-Term Investments | $215M |
| Net Receivables | $120M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $20M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $464M |
| PP&E (Net) | $232M |
| Goodwill | $670M |
| Intangible Assets | $62M |
| Long-Term Investments | $6M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $91M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1B |
| TOTAL ASSETS | $1.5B |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $34M |
| Other Current Liabilities | $54M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $148M |
| Long-Term Debt | $344M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $398M |
| TOTAL LIABILITIES | $546M |
| Common Stock | $3.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.8B |
| Retained Earnings | -$835M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $979M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $979M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.5B |
| Total Debt | $433M |
| Net Debt | $325M |