| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1.6B | $1.1B | $888M | 45.4% | 79.7% |
| Op. Income | $466M | $362M | $322M | 28.9% | 44.8% |
| Gross Margin | 38.3% | 45.6% | 50.2% | -7.3pp | -11.9pp |
| Net Margin | 28.6% | 31.2% | 35.3% | -2.6pp | -6.7pp |
| EPS (Diluted) | $4.24 | $3.18 | $2.91 | 33.3% | 45.7% |
| Free Cash Flow | $1.1B | -$139M | -$488M | 871.9% | 319.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.6B |
| Cost of Revenue | $984M |
| GROSS PROFIT | $611M |
| R&D Expenses | $61M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $47M |
| Other Expenses | $37M |
| Operating Expenses | $145M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | $466M |
| Interest Income | $23M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $460M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $456M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $456M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $456M |
| D&A | $138M |
| EBIT | $474M |
| EBITDA | $613M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1.6B |
| Cost of Revenue | $984M |
| GROSS PROFIT | $611M |
| R&D Expenses | $61M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $47M |
| Other Expenses | $37M |
| Operating Expenses | $145M |
| Cost & Expenses | $1.1B |
| OPERATING INCOME | $466M |
| Interest Income | $23M |
| Interest Expense | $14M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $460M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $456M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $456M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $456M |
| D&A | $138M |
| EBIT | $474M |
| EBITDA | $613M |
| EPS | $4 |
| EPS Diluted | $4 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $456M |
| Depreciation & Amortization | $138M |
| Stock-Based Compensation | $7M |
| Deferred Income Tax | $21M |
| Other Non-Cash Items | $21M |
| Change in Working Capital | $631M |
| OPERATING CASH FLOW | $1.3B |
| Capital Expenditure | -$204M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$377M |
| Sales/Maturities of Investments | $357M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$228M |
| Net Debt Issuance | -$222M |
| Common Stock Repurchased | -$43.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$261.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$223M |
| FREE CASH FLOW | $1.1B |
| Net Change in Cash | $822M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $2.0B |
| Short-Term Investments | $48M |
| Net Receivables | $2.3B |
| Inventory | $1.1B |
| Other Current Assets | $508M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5.9B |
| PP&E (Net) | $5.8B |
| Goodwill | $31M |
| Intangible Assets | $51M |
| Long-Term Investments | $538M |
| Tax Assets | $184M |
| Other Non-Current Assets | $995M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $7.6B |
| TOTAL ASSETS | $13.5B |
| Account Payables | $285M |
| Short-Term Debt | $485M |
| Deferred Revenue | $1.6B |
| Other Current Liabilities | $687M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.1B |
| Long-Term Debt | $283M |
| Deferred Revenue NC | $663M |
| Deferred Tax Liabilities | $56M |
| Other Non-Current Liabilities | $228M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $4.4B |
| Common Stock | $107.0K |
| Additional Paid-In Capital | $2.9B |
| Retained Earnings | $6.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$155M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $9.0B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $9.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $13.5B |
| Total Debt | $892M |
| Net Debt | -$1.1B |