| Metric | Q4 2021 | Q3 2021 | Q4 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $4M | $4M | -1.0% | -6.3% |
| Op. Income | $452.0K | $600.0K | -$253.0K | -24.7% | 278.7% |
| Gross Margin | 87.0% | 93.1% | 70.6% | -6.1pp | 16.3pp |
| Net Margin | 9.9% | 10.9% | -2.3% | -1.0pp | 12.2pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | $0.08 | $-0.02 | -10.2% | 517.4% |
| Free Cash Flow | -$271.0K | $222.0K | -$2M | -222.1% | 83.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $548.0K |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $75.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $452.0K |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $488.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $452.0K |
| Income Tax Expense | $35.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $417.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $417.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $417.0K |
| D&A | $142.0K |
| EBIT | $452.0K |
| EBITDA | $594.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $548.0K |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $75.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $452.0K |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $488.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $452.0K |
| Income Tax Expense | $35.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $417.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $417.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $417.0K |
| D&A | $142.0K |
| EBIT | $452.0K |
| EBITDA | $594.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $417.0K |
| Depreciation & Amortization | $142.0K |
| Stock-Based Compensation | $75.0K |
| Deferred Income Tax | $143.0K |
| Other Non-Cash Items | $265.0K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | -$271.0K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$15M |
| Sales/Maturities of Investments | $910.0K |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$17M |
| Net Debt Issuance | -$10M |
| Common Stock Repurchased | -$77.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $3M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$7M |
| FREE CASH FLOW | -$271.0K |
| Net Change in Cash | -$24M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $91M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $101M |
| PP&E (Net) | $5M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $373M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $9M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $386M |
| TOTAL ASSETS | $487M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $393M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $393M |
| Long-Term Debt | $29M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $33M |
| TOTAL LIABILITIES | $427M |
| Common Stock | $62.0K |
| Additional Paid-In Capital | $27M |
| Retained Earnings | $37M |
| Treasury Stock | -$748.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $721.0K |
| Other Equity | -$3M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $60M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $60M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $487M |
| Total Debt | $29M |
| Net Debt | $22M |