| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $6M | $4M | $4M | 40.0% | 33.1% |
| Op. Income | $504.0K | -$2M | $450.0K | 122.7% | 12.0% |
| Gross Margin | 74.4% | 77.4% | 94.5% | -2.9pp | -20.0pp |
| Net Margin | 8.1% | -39.1% | 9.1% | 47.2pp | -1.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $-0.32 | $0.08 | 131.0% | 24.1% |
| Free Cash Flow | -$436.0K | -$876.0K | $90.0K | 50.2% | -584.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $89.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $504.0K |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $504.0K |
| Income Tax Expense | $40.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $464.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $464.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $464.0K |
| D&A | $118.0K |
| EBIT | $504.0K |
| EBITDA | $622.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $6M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $89.0K |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | $504.0K |
| Interest Income | $5M |
| Interest Expense | $1M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $504.0K |
| Income Tax Expense | $40.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $464.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $464.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $464.0K |
| D&A | $118.0K |
| EBIT | $504.0K |
| EBITDA | $622.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $464.0K |
| Depreciation & Amortization | $118.0K |
| Stock-Based Compensation | $135.0K |
| Deferred Income Tax | $18.0K |
| Other Non-Cash Items | -$575.0K |
| Change in Working Capital | -$521.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$361.0K |
| Capital Expenditure | -$75.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | -$47M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $32M |
| NET CASH FROM FINANCING | $11M |
| FREE CASH FLOW | -$436.0K |
| Net Change in Cash | $8M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $17M |
| Short-Term Investments | $108M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $127M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $403M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $14M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $422M |
| TOTAL ASSETS | $548M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $415M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $415M |
| Long-Term Debt | $53M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $6M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $59M |
| TOTAL LIABILITIES | $474M |
| Common Stock | $52.0K |
| Additional Paid-In Capital | $53M |
| Retained Earnings | $37M |
| Treasury Stock | -$1M |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | -$5M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $74M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $74M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $548M |
| Total Debt | $53M |
| Net Debt | $36M |