| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4M | $4M | $5M | 2.8% | -4.8% |
| Op. Income | $450.0K | $452.0K | $1M | -0.4% | -61.3% |
| Gross Margin | 94.5% | 87.0% | 92.8% | 7.5pp | 1.6pp |
| Net Margin | 9.1% | 9.9% | 20.0% | -0.8pp | -10.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.08 | $0.07 | $0.16 | 11.4% | -50.0% |
| Free Cash Flow | $90.0K | -$271.0K | $2M | 133.2% | -94.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $239.0K |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $49.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $450.0K |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $179.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $450.0K |
| Income Tax Expense | $58.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $392.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $392.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $392.0K |
| D&A | $136.0K |
| EBIT | $450.0K |
| EBITDA | $586.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4M |
| Cost of Revenue | $239.0K |
| GROSS PROFIT | $4M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $49.0K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $1M |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $4M |
| OPERATING INCOME | $450.0K |
| Interest Income | $4M |
| Interest Expense | $179.0K |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $450.0K |
| Income Tax Expense | $58.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $392.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $392.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $392.0K |
| D&A | $136.0K |
| EBIT | $450.0K |
| EBITDA | $586.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $392.0K |
| Depreciation & Amortization | $136.0K |
| Stock-Based Compensation | $130.0K |
| Deferred Income Tax | $27.0K |
| Other Non-Cash Items | $245.0K |
| Change in Working Capital | -$789.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $141.0K |
| Capital Expenditure | -$51.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$16M |
| Sales/Maturities of Investments | $2M |
| Other Investing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$18M |
| Net Debt Issuance | $20M |
| Common Stock Repurchased | -$248.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM FINANCING | $17M |
| FREE CASH FLOW | $90.0K |
| Net Change in Cash | -$1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $7M |
| Short-Term Investments | $98M |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $107M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $376M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $12M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $393M |
| TOTAL ASSETS | $500M |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $389M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $389M |
| Long-Term Debt | $50M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $55M |
| TOTAL LIABILITIES | $444M |
| Common Stock | $62.0K |
| Additional Paid-In Capital | $27M |
| Retained Earnings | $37M |
| Treasury Stock | -$996.0K |
| Accum. Other Comp. Income | -$4M |
| Other Equity | -$3M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $56M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $56M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $500M |
| Total Debt | $50M |
| Net Debt | $43M |