| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $51M | $41M | $45M | 24.2% | 14.6% |
| Op. Income | $11M | $11M | $11M | 7.7% | -1.1% |
| Gross Margin | 67.5% | 61.3% | 77.5% | 6.2pp | -10.0pp |
| Net Margin | 17.5% | 20.4% | 20.4% | -2.9pp | -2.9pp |
| EPS (Diluted) | $1.13 | $1.06 | $1.16 | 6.6% | -2.6% |
| Free Cash Flow | $10M | -$82.0K | $24M | 12074.4% | -58.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $51M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $35M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $377.0K |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $46M |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $51M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $35M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $377.0K |
| General & Administrative | $14M |
| SG&A Expenses | $14M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $23M |
| Cost & Expenses | $40M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $46M |
| Interest Expense | $16M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $389.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $10M |
| Capital Expenditure | -$275.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $59M |
| Other Investing Activities | -$47M |
| NET CASH FROM INVESTING | $12M |
| Net Debt Issuance | $52M |
| Common Stock Repurchased | -$2M |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$82M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$35M |
| FREE CASH FLOW | $10M |
| Net Change in Cash | -$12M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $46M |
| Short-Term Investments | $221M |
| Net Receivables | $14M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $281M |
| PP&E (Net) | $36M |
| Goodwill | $4M |
| Intangible Assets | $25M |
| Long-Term Investments | $2.5B |
| Tax Assets | $5M |
| Other Non-Current Assets | $72M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.7B |
| TOTAL ASSETS | $2.9B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $963.0K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.4B |
| Long-Term Debt | $231M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $275M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.7B |
| Common Stock | $77.0K |
| Additional Paid-In Capital | $56M |
| Retained Earnings | $244M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$16M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $284M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $284M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.9B |
| Total Debt | $237M |
| Net Debt | $192M |